З історії села Біловарці та його школи

Тячівський район - найбільший район України , а село Біловарці ,яке знаходиться за 10 кілометрів від районного центру, одне з найменших у районі з одною тисячею населення. Воно знаходиться між селами Бедевля і Добрянське. Поблизу села протікає річка Тересва, яка віддаляє Біловарці від села Крива.

Цікава історія походження назви села Біловарці, яка згадується на кінець XVI століття як Білий Вар (варош) Білий город. У глибоку давнину село Біловарці було з'єднане із селом Крива і називалось Мале Криве. А потім річка Тересва змінила своє русло і розділила села. За переказом, село купив пан Бейло і записав у книги не стару назву села, а по-угорськи Бейловар-Бейлів варош. На горі голиці пан побудував собі замок. Але він був дуже жорстокий ,примушував селян платити великі податки. Не витримавши утисків, селяни підпалили замок і прогнали пана.

/Files/photogallery/школа.JPG

В центріі села розташована Біловарська загальноосвітня школа І-ІІступенів. Вважається,що школа була заснована у 1879 році. Першим вчителем був Мельник Юрій, нащадок козаків, який побудував церкву у селі і став першим вчителем. У 1920 році школа постраждала від буревію, був повністю знесений дах. Селяни протягом 2 місяців відремонтували будівлю. Школа працювала за часів Буржуазної Чехословаччини та угорського режиму. Вчителями були мадяри аба чехи, в залежності від того, під чиєю владою було в той час Закарпаття. З листопада 1944 року завідував школою Іванчо. Потім директорами були Філіп А., Ружанська, Глагола В. В., Палінкаш І. В., Хланта І.В., Мельник Г.К., Мельник В.М., Дочинець С.В. До 1967 року діти навчалися в трьох пристосованих будівлях. Лише у 1967 році відкривається новий корпус школи з 8 класними приміщеннями, учительською, кабінетом директора. Далі поступово було збудовано шкільну їмайстерню, спортзал, двоповерхову добудову до основного корпусу із 6 класними приміщеннями ,їдальню. Ці всі будівлі були зведені за період, коли ддиректором працював Мельник В.М. на громадських засадах, силами батьків, вчителів та жителів села.

У школі діє історико-етнографічний музей, який було відкрито у1989 році. Засновником його був Мельник В.М. У ньому зібрано 860 раритетних експонатів : глиняний та скляний посуд, рушники та вишивки, старовинний одяг та взуття, писанки та інше./Files/photogallery/1 (69).JPG

/Files/photogallery/1 (70).JPG

За останні 60 років (1946 по 2006) школу закінчило майже 1000 учнів. З випускників школи 30 учнів стали вчителями. Серед найперших вчителів, які закінчили Біловарську школу, потім здобули освіту і повернулися в рідне село працювати були Мельник В.М., Чорей В.В., Данилич М.В.

Територія школи становить 0,9 га. У загальному Біловарська школа - це 11 класних приміщень, учительська, кабінет директора, кабінет виховної роботи, історико-етнографічний музей, спальна кімната, комп'ютерний клас , майстерня, бібліотека, спортзал,

У школі навчається 106 учнів. Їх навчають 21 педагог, з них ; 2 - "вчитель- методист", 8 - " старший вчитель", вищу категорію мають 13 вчителів, спеціалістів - 4, вчителів, що відповідають займаній посаді - 4. Кадрами школа забезпечена повністю.

В основному колектив опирається на досвідчених педагогів, які працюють творчо, використовуючи різні форми і методи роботи.

Кiлькiсть переглядiв: 619

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.